Каяк Каное Центр

Правила безпеки

Каякінг, так само як і багато інших видів спорту, не є повністю безпечним. Дуже важливо завжди пам’ятати: безпека – понад усе! Каякінг, звичайно ж дуже веселий і цікавий вид спорту, але він також може обернутися катастрофою для вас, якщо ви ігноруєте базові правила безпеки.

Базові правила безпеки для каякера.

Базові правила безпеки застосовуються незалежно від досвіду весляра, і їх повинні дотримуватися абсолютно всі, хто виходить на воду.
Оскільки каякінг – це вид водного спорту, який можливий тільки на відкритому просторі, обов’язковими умовами є наступні:

 1. Завжди одягайте рятувальний жилет.
 2. Перед тим, як сісти в каяк, переконайтеся, що всі застібки / замки на жилеті застебнуті, добре закріплені і не надірвані.
 3. Обов’язково одягайте захисний шолом. Ви можете посковзнутися, сідаючи в каяк або виходячи з каяка, і сильно травмуватися.
 4. Не запливайте занадто далеко! Особливо якщо Ви тільки каякер-початківець.
 5. Плануйте плавання ретельно і заздалегідь. Повідомте своїм рідним і близьким маршрут вашого плавання.
 6. Ретельно перевіряйте все Ваше спорядження кожен раз, коли Ви плануєте плавання на каяку. Навіть найменші надриви або пошкодження не можна ігнорувати, і вони потребують усунення або відремонту.
 7. Завжди тримайтеся якомога ближче до берега. Винятком можуть бути райони берегової лінії моря, де активно утворюються хвилі.
 8. Завжди дотримуйтесь правил навігації в тих водах, де Ви перебуваєте.
 9. Вивчіть способи подачі сигналу SOS.
 10. Не панікуйте, якщо Ви опинилися за бортом Вашого човна. Вчіться прийомам самопорятунку. Практикуйтеся!
 11. Завжди намагайтеся плавати групами. Рекомендований мінімум – три каяка.
 12. Вибирайте маршрут і рівень складності який відповідає Вашій фізичній підготовці.

 

Правила безпеки для новачків:

Додатково до вище сказаного, недосвідчені веслярі повинні бути подвійно обережні і докладати додаткових зусиль, для того, щоб уникнути будь-якої небезпеки або травм під час занять каякингом.

Ви повинні знати, як спустити Ваш каяк на воду і базові прийоми веслування, а також основні рухи веслом (як відчалити, як причалити боком, як ефективно і швидко розгорнути каяк і т.д.). Це допоможе Вам в управлінні каяком. Прогулянка на каяку буде успішною, тільки якщо Ви правильно застосовуєте техніку веслування.

Цілком безпечно починати займатися каякингом в групі досвідчених каякерів не менш 3-х чоловік разом з Вами. Це допоможе Вам багато чому навчиться в найбільш стислі строки.

Планування походу на каяку в поодинці може звернутися для Вас катастрофою, оскільки ви можете не передбачити всі потенційні загрози.

Свої перші походи плануйте в спокійній стоячій воді (або на повільному плині). Це дозволить Вам звикнути до необхідності веслувати постійно і стабільно.

Правила безпеки для каякерів, які займаються сплавами на річках зі швидкою течією (Whitewater kayaking):

Як правило, люди, які займаються екстремальними сплавами, мають деякий досвід плавання на каяках. Незважаючи на це, екстремальний каякінг (бурноводінг / вайт-вотер) може бути смертельно небезпечним.

Всі річки класифікуються за рівнем складності їх проходження. Класифікація, як правило, базується на швидкості течії і перепадів рівня води.

Перед тим, як сісти в каяк, потрібно добре вивчити річку, запам’ятати (записати / сфотографувати) всі складні ділянки, ретельно вивчити їх, передбачити всі місця, де ви б змогли відпочити, і тільки тоді вже сплавлятися.

Характер і рівень води, а також і рівень складності річки, змінюється в залежності від сезону. Тому обов’язково потрібно знати напрямок і швидкість течії, а також місця потенційної загрози, щоб уникнути можливої небезпеки.

Постійний сильний потік води, валуни, водоспади можуть перевернути каяк, і Ви опинитеся під водою, під каяком. Щоб уникнути цього, Ви повинні навчитися повертатися в попереднє положення – робити ескімоський переворот.

При занятті сплавним каякингом, ні в якому разі не можна сплавлятися без спеціальної захисної каски.

Не дивлячись на всі правила безпеки, в разі виникнення позаштатної ситуації, ні в якому разі не можна панікувати!

Зберігайте спокій, думайте чистою головою, і ретельно виконуйте свій план порятунку.

Загальні (розширені) правила безпеки при плаванні на каяках і каное.

1) ЗАВЖДИ ОДЯГАЙТЕ ЖИЛЕТ!
Більшість випадків затоплення каное або каяків трапляються в бурхливій воді або на швидкій течії. Є велика ймовірність того, що весляр, який випав з човна, може вдаритися головою об камінь під водою або зачепитися за затоплені дерева. Крім того, плисти на сильній течії неможливо.
Рятувальний / страхувальний жилет є основою Вашої безпеки, він потрібен не тільки для підтримки Вас на плаву, але також, частково, і для запобігання переохолодження (вірніше – для уповільнення охолодження тіла, оскільки жилети не можуть повністю захистити від гіпотермії).
І до речі, в більшості випадків загибелі любителів каяків і каное жилет знаходять десь поруч з місцем утоплення весляра … плаваючим … порожнім. ВИ ПОВИННІ ОДЯГАТИ ЙОГО! Жилет – це не прикраса для каяка або каное! Це гарантія Вашого порятунку, часто – єдина!

НІКОЛИ НЕ плавайте БЕЗ жилету, який відповідає вашому вазі і вашим габаритам. Підбирайте жилет ретельно.

2) БУДЬТЕ ПОМІТНИМИ.
Завжди одягайте яскравий одяг, так щоб інші могли бачити Вас здалеку, в тумані або між високих хвиль. Завжди беріть з собою яскравий водозахисний ліхтарик. Використовуйте жилети зі світловідбивачами.
Якщо поблизу від Вас є школа каякингу – запишіться туди і пройдіть вступний навчальний курс.

3) ПОДІЛІТЬСЯ ПЛАНОМ ПОХОДУ / ПРОГУЛЯНКИ
на каяках або каное з близькими людьми. Якщо Ви збираєтеся в похід на каяку або каное – повідомте заздалегідь своїм близьким або друзям про ваш план і маршрут походу. У разі, якщо з Вами трапиться біда – ваші близькі будуть знати, де Вас шукати. Повідомте цим особам імена тих, хто буде плавати з Вами, а також місце і час початку, і місце і час завершення походу.
Якщо Ви збираєтеся плавати далеко від дому в місцях, які контролюються єгерськими або іншими службами – поділіться з ними своїм маршрутом. Ви також можете залишити вашим близьким номери телефонів органів охорони правопорядку або спеціальних єгерських і інших служб в тих місцях, де ви будете плавати. Так ваші близькі зможуть вас відшукати, в разі якщо не буде контакту з Вами.

4) БУДЬТЕ ЧЕСНІ З СОБОЮ
Дуже важливо знати межі своїх сил і здібностей. Будьте чесні з собою і своїми друзями. Ваше життя і життя інших людей може залежати від того, наскільки кожен чесний в плані визначення власних сил і сил всієї групи.

Якщо Ви переоціните свої можливості, в кінцевому підсумку, хтось буде розраховувати на Вашу допомогу, яку Ви будете не в змозі надати їм.

Завжди пам’ятайте, що каякінг вимагає від Вас постійного фізичного навантаження. Ви можете сильно втомитися і вибитися з сил, якщо у Вас немає досвіду, і ви не підготовлені фізично.

Якщо Ви новачок – обов’язково розкажіть про це іншим членам групи. Якщо Ви професіонал – також повідомте всім. Новачки в групі будуть відчувати себе впевненіше якщо вони будуть знати про це.

5) ДІЗНАЙТЕСЯ ПРОГНОЗ ПОГОДИ
Перед виходом на воду завжди дивіться прогноз погоди, а також оцінюйте реальні погодні умови на місцевості. Особливо ретельно поставтеся до цього питання, якщо ви плануєте плавати на морі. Оцініть небо і умови на морі і НІКОЛИ не плавайте в умовах, які перевищують Ваші вміння та здібності.

6) ВИВЧІТЬ ВОДУ
Не намагайтеся плавати на річках і швидкій течії, які перевищують Ваші здібності. Поступово і поетапно переходьте від одного рівня складності до наступного. Незнайомі води – не те місце, де Ви можете тестувати ваші можливості або намагатися здивувати кого-небудь. Кожна річка і кожна течія є окремою особливою складністю і небезпекою.

Навіть добре витримані “ветерани” каякингу потребують ознайомлення з водою, де доведеться пропливти.

7) ВИВЧІТЬ РІВЕНЬ ВОДИ
Після сильних дощів потоки, річки і струмки піднімаються і змивають з берегів все сміття, яке там накопичується, а також багато різних дрібних осколків деревини та ін. Осколки можуть стати пасткою або серйозною перешкодою.

Сміття або дрібні частинки, які можуть Вас поранити, можуть знаходитися на трьох рівнях: 1) на поверхні води; 2) плавати в товщі води; 3) на дні водойми. Дуже важливо пам’ятати, що практично будь-який матеріал або об’єкт може знаходитися на будь-якому або на всіх рівнях води. Сміття та інші предмети, які знаходяться на дні, в більшості випадків невидимі для Вас, і таким чином, представляють набагато більшу небезпеку.

8) ПЛАВАЙТЕ ГРУПАМИ
Плавати на каяку або каное поодинці не рекомендується. Іноді любителі прогулянкових каное плавають удвох на одному човні або зовсім одні в своєму човні. Рекомендована мінімальна кількість в групі – не менше 3-х осіб і / або не менше 2-х човнів. Чим нижче Ваш рівень підготовки, і чим менше Ви знаєте річку і течію, якою плаваєте – тим більше важливим стає це правило.

9) ОДЯГ ДЛЯ КАЯКІНГУ
Одягайтеся відповідно актуальним погодним умовам і відповідно погодних умов, які очікуються. У дуже холодній воді обов’язково потрібно одягати гідрокостюм або спеціальний герметичний костюм для каякінгу. У теплішій воді рекомендується використовувати багатошаровий одяг. При виборі матеріалу потрібно завжди зупиняти свій вибір на матеріалі, який забезпечить Вам тепло, навіть якщо Ви намокли.

Ніколи не одягайте бавовняний одяг (котон) для холодної води. Мокра бавовна сприяє надмірному тепловиділенню і прискорює переохолодження тіла.

Одягайте крислатий капелюх щоб захистити обличчя, шию і вуха від сонячних опіків.

10) ОКУЛЯРИ І СОНЦЕЗАХИСНІ ОКУЛЯРИ
Завжди беріть з собою сонцезахисні окуляри. На воді сонце відбивається від хвиль і козирок капелюху / кепки не захистить Ваші очі від сонячних променів.

Завжди закріплюйте свої окуляри або сонцезахисні окуляри на спеціальному шнурку для окулярів і прив’язуйте їх до одягу або до голови. Це дуже важливо, особливо, якщо Ви перевернетеся – окуляри можуть легко злетіти під водою і потонути.

11) ВЗУТТЯ ДЛЯ КАЯКІНГУ
Не забудьте взяти з собою додаткову пару взуття спеціально для плавання на каяку або каное. Для каяку підійдуть спеціальні неопренові черевики або легке взуття з водовідштовхувальних матеріалів. Для каное добре підходить легке спортивне взуття або ще краще – високе неопренове взуття.

Ніколи не плавайте босоніж! Берег, дно біля берегів або більша глибина може таїти багато небезпек, таких як прозоре бите скло, слизькі гілки або слизьке каміння і багато іншого.

12) БЕРІТЬ З СОБОЮ ПОТРІБНІ РЕЧІ
В каякінгу та каное завжди потрібно застерігатися, і готуватися до можливих труднощів в дорозі.

1) Завжди беріть з собою запасне весло, особливо якщо Ви плануєте плисти далеко. Ви можете втратити основне весло на сильній течії або зламати його.

2) Завжди беріть з собою спеціальний трюмний насос (трюмна помпа) для відкачування води з каяку або каное. Даний насос обов’язково повинен мати спеціальне кільце, яке не дозволить йому потонути. Якщо у Вас немає можливості купити такий насос – купите велику автомобільну мочалку.

Насос (або мочалка) потрібні для відкачування води з кокпіту каяку в разі перевертання. Мочалка також стане в нагоді для збору зайвої води в спекотний літній час, коли неможливо плавати в спідниці.

3) Обладнайте свій човен (каяк / каное) такелажем (обв’язка палуби каяка / каное джгутами або шнурами) спереду і ззаду. Дуже корисною буде додаткова рятувальна мотузка (не менше 15м.).

У той же час потрібно бути дуже обережним з обв’язкою канатами палуби каное, оскільки в разі перевертання Ваші ноги можуть заплутатися в канатах, що в свою чергу може привести до серйозної небезпеки. Навколо не повинно бути нічого, що може прив’язати Вас до каное, що тоне. Вільно розкидані канати можуть виявитися смертельними.

4) Дуже рекомендується мати невелику аптечку на борту. Гарненько прикріпіть її до човна. Якщо Ви збираєтеся в дальній похід, Ви можете опинитися у віддалених від населених пунктів місцях, де Ви не зможете знайти медичну допомогу. Також дуже рекомендується пройти курси надання першої допомоги або допомоги в екстрених ситуаціях.

5) Зберігайте дрібні речі, такі як сонцезахисний крем, спрей від комарів, їжу та інше в герметичному мішку, який потрібно прив’язати до човна.

Прив’язуючи речі до човна завжди переконайтеся в тому, що вони не будуть заважати Вам покинути човен в разі перевертання.

6) Завжди беріть з собою засоби подачі сигналів порятунку. Це може бути сигнальна лампа, фаєр, свисток або інша дрібне пристосування, яким Ви зможете подати сигнал про лихо.

При цьому – завжди зберігайте такі засоби подачі сигналу в кишені рятувального жилету і прив’язані до рятувальному жилету, щоб вони були з Вами і доступні в разі, якщо Ви залишите човен.

13) ВИКОРИСТОВУЙТЕ СПІДНИЦЮ (ФАРТУХ)
Додайте собі комфорту і тепла під час каякингу, захистивши кокпіт від потрапляння туди води наскільки це можливо. Корабель або катер, який проходить поруч, може підняти хвилю, або можуть різко погіршиться погодні умови, все це може призвести до потрапляння води в кокпіт, на ноги і на сидіння. Спідниця надійно захистить Вас від цих дрібних неприємностей. Особливо цінною спідниця буде в холодну пору або на холодній річці.

Вивчіть як правильно одягати спідницю і як правильно її знімати в екстрених випадках.

14) ЗАВАНТАЖЕННЯ ЛОДКИ
Завжди розподіляйте вантаж в човні рівномірно. Завжди стежте за тим, щоб у Вас залишалося досить місця.

Ніколи не перевантажуйте каяк! Завжди дотримуйтесь інструкцій, зазначеним в технічному паспорті вашого каяку щодо максимальної його вантажопідйомності.

15) ЗБАЛАНСУЙТЕ СВІЙ ЧОВЕН Переконайтеся, що вантаж в човні добре збалансований за співвідношенням до бортів і по відношенню до осі корма-ніс. Якщо Ви перевозите будь-який вантаж – переконайтеся, що він добре закріплений і не зрушиться під час плавання.

16) ДОТРИМУЙТЕСЯ ДИСТАНЦІЇ НА ВОДІ
На швидкій течії і на інших небезпечних ділянках завжди дотримуйтеся дистанції до інших човнів. Не створюйте натовп, і, якщо це потрібно, відпливіть назад.
Човен, що лідирує в групі завжди повинен проходити складну ділянку першим, а потім почекати інших. Якщо хтось потребує допомоги – завжди зупиніться і надайте допомогу іншій людині на воді. Особливо потрібна допомога при перевертанні човна.
Якщо Ви побачили, що хтось перекинувся на каяку або каное – допоможіть йому. Не чекайте, що хтось покличе на допомогу, або припливе служба рятувальників. Іншим разом в подібній ситуації можете виявитися вже Ви, і Вам потрібна буде допомога інших людей.
Якщо Ви не можете поставити човен на кіль на воді – допоможіть спочатку людині дістатися до берега, а потім вже пробуйте витягнути човен на берег.

17) БЕРЕЖІТЬСЯ ПАВОДКІВ І ПОВЕНЕЙ
Під час повеней і паводків завжди є велика спокуса поплавати по залитих водою вулицях. Однак, завжди потрібно пам’ятати, що паводкова вода дуже небезпечна – вона може обрушитися на ваше каное або каяк з силою, еквівалентної декільком тонам, сильний потік води може притиснути вашу човен до дерева, мосту або стіні будинку. Човен також може змішатися з уламками дерев, а його пасажири при цьому можуть потрапити в смертельну пастку.
Остерігайтеся паводкових вод. І якщо вам доведеться плавати під час дуже сильного дощу, або відпочивати біля гірської річки – ніколи не намагайтеся перетнути річку з сильною течією – в горах сила потоку після дощу зростає блискавично, у вас просто не буде шансів.

18) ТРИМАЙТЕСЯ ПОДАЛІ ВІД ХОЛОДНОЇ ВОДИ
Ви можете не хвилюватися про переохолодження, якщо ви плаваєте в теплій воді з температурою вище 25 градусів. Якщо ж ви потрапите в холоднішу воду – ваше тіло одразу почне втрачати температуру. Коли температура вашого тіла впаде до 29,6 градусів Цельсія – ваше становище буде не завидним. Холодна вода є причиною смерті приблизно в половині випадків утоплення.

Якщо ви потрапили за борт в холодну воду – дотримуйтеся наступних правил:
– Затягніть тугіше свій одяг і спробуйте накрити голову.
– Дійте швидко, поки ви не втратили контроль над вашими руками.
– Якщо це можливо – постарайтеся поставити ваш човен на кіль, або ж в крайньому випадку – залізти на верх перевернутого човна.
– Не пливіть, якщо тільки ви не хочете дістатися до найближчої човна. Плавання виводить тепло з тіла і скорочує час виживання приблизно на половину.
– Залишайтеся в спокої настільки на скільки це можливо. Рухи забирають у вас енергію і тепло вашого тіла.
– Займіть таку позицію в воді, яка буде забирати у вас найменше тепла.
– Якщо ви опинилися у воді разом ще з кимось – тримайтеся ближче один до одного, також можете обійнятися для збереження тепла.
– Якщо ви рятуєте когось із холодної води – не прикладайте тепло до переохолоджених рук або ніг, також не розтирайте і не робіть гарячі ванни. Кращий спосіб розігріти постраждалого – це контакт тіло-до-тіла і тісно закутати людину в ковдру / плед.

19) ЯК ПОВОДИТИСЯ У СПЕКУ спекотна погода – не менш небезпечна, ніж холодна вода. Завжди беріть з собою багато питної води. Водна поверхня сильно відбиває сонячні промені, що може заподіяти серйозним сонячним опікам навіть не в особливо спекотний день. На додаток до цього нижня частина тіла знаходиться під палубою каяку, нагрітої сонцем (у каяках типу Sit-In) – це може посилити ефект відбитих від води променів і привести до перегріву або сонячного удару.

Всі ми любимо погрітися на сонечку, проте ніколи не потрібно забувати про подвійну небезпеку під час плавання на каяку або каное. Каякери і любителі каное повинні одягати легкий одяг – блузки, куртки, футболки, кофти з довгими рукавами для запобігання сонячним опікам. Також обов’язково потрібно одягати головний убір – ідеальний варіант – крислатий капелюх.

Ви повинні вивчити перші симптоми перегріву і сонячного удару, вміти чітко визначати їх та вміти надавати першу допомогу в таких випадках.

20) ЯКЩО ВИ ОПИНИЛИСЯ ЗА БОРТОМ НА ТЕЧІЇ
На річках з швидкою течією намагайтеся залишатися вище за течією по відношенню до вашого човна – тоді вас не придавить човном до першої перешкоди на річці. НІКОЛИ не пливіть попереду човна! Це смертельно небезпечно! Навіть легка течія може затиснути вас між човном і будь-яким нерухомим предметом на вашому шляху. Тримайтеся подалі від гілок та дерев, які виринають з-під води на сильній течії, а також від звисаючих гілок, які можуть нависати над водою і торкатися води.

Якщо течією притиснуло вас до водної перешкоди – притуліть своє тіло до цієї перешкоди, замість того, щоб намагатися відштовхнутися від неї – будь-яке відштовхування тільки посилить тиск води на ваше тіло і буде забирати у вас сили з більшою швидкістю.

21) ЯКЩО ВИ НАБРАЛИ ПОВНИЙ ЧОВЕН ВОДИ
Завжди будьте готові до потрапляння великої кількості води всередину вашого човна. НЕ ПАНІКУЙТЕ. На спокійній воді – прямуйте прямо до берега, замість того, щоб плисти вздовж берега. Постійно тримайтеся за човном (якщо ви покинули човен і штовхаєте його вплав) і тримайтеся за нього для підтримки вашої плавучості на воді. Завжди одягайте ваш страхувальний або рятувальний жилет.

22) ЯКЩО ВИ ПЕРЕКИНУЛИСЯ
Якщо ваш човен перекинувся – не панікуйте. Ви можете поставити його назад на кіль (при наявності у вас певних навичок). Перевернуті каяки та каное залишаються на плаву. В першу чергу – упевніться, що всі пасажири в безпеці і благополучно покинули перевернутий човен. Залишайтеся поруч з вашим каяком / каное, якщо ви не визначите, що це занадто небезпечно. Якщо ви залишаєтеся поруч з човном ви можете направити його на спокійну воду. Завжди залишайтеся позаду човна, щоб човен не притиснув вас на течії. Якщо це можливо – тримайтеся за ваше весло, воно вам ще стане в нагоді пізніше.

Якщо ви не вмієте перевертати ваш каяк / каное назад на кіль з води – не намагайтеся зробити це! Човен набере ще більше води і вам буде ще важче штовхати його до берега.

Не намагайтеся плисти на сильній течії. Постарайтеся плисти за течією в своєму жилеті, лежачи на спині і ногами вперед за течією. Якщо вода дуже холодна – якомога швидше вибирайтеся на берег.

Обов’язково вивчіть наступні прийоми порятунку на каяках:
– Повернення назад в каяк на воді. “X-образний порятунок”
– Повернення назад в каяк на воді. “T-образний порятунок”
– Повернення назад в каяк на воді. Повернення в каяк “По-ковбойські”
В теплий сезон відвідайте тренування для каякерів на наших пунктах прокату, на них ви освоїте та на практиці відпрацюєте ці прийоми порятунку на каяках.

23) ЯКЩО ВАШ ДРУГ ПЕРЕКИНУВСЯ
Якщо ви, раптом, побачили, як перекинувся інший човен (каное або каяк) – завжди запропонуйте свою допомогу, навіть якщо вона не потрібна на перший погляд. Якщо стоїть питання про порятунок, завжди пам’ятайте: спочатку – люди, а потім вже спорядження!

Якщо вода холодна – витягніть людей на берег і негайно висушіть і зігрійте їх. Часто потерпілі можуть не відчувати холоду через нервовий шок і розгубленість. Найголовніше – зберігайте спокій і показуйте приклад потерпілим своїми діями.

Якщо ви не можете допомогти своєму другові – негайно набирайте телефон екстрених служб, в Україні – 101 (з мобільного) та викликайте рятувальників! Будь-яке затягування може коштувати життя вашому другу, який потрапив в біду.

24) ПАМ’ЯТАЙТЕ:
• Якщо ви встанете в човні або почнете пересуватися по човну – це сильно збільшить ваші шанси перевернути човен.

• Завжди дотримуйтеся правила «трьох точок опори», якщо вам потрібно піднятися або встати на повний зріст в човні.

• Завжди рівномірно завантажуйте ваш човен.

• Намагайтеся утримувати лінію ваших плечей в межах бортів човна.

• Займайтеся тренуваннями і завжди робіть розминку перед посадкою у човен.

• Завжди одягайте жилет.

• Не вживайте алкоголь безпосередньо перед виходом на воду.

• Завжди враховуйте ваші особисті можливості і можливості човна.

• Плануйте ваш похід заздалегідь.

• Ви повинні вміти плавати.

• Ніколи не плавайте поодинці.

• Використовуйте свій каяк за прямим призначенням.